WeCreativez WhatsApp Support
Firuzan Hukuk ve Arabuluculuk Bürosu
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

firuzan@firuzankokten.av.tr     0 232 484 66 91

Cenaze

2018 Yılı Emzirme ve Cenaze Yardımı Tutarları Belli Oldu

2018 yılı için geçerli olacak emzirme ödeneği (süt parası) ve cenaze yardımı tutarları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan Prime esas kazançların alt ve üst sınırları ile bazı işlemlere esas tutarlar konulu 2018-02 sayılı Genelge ile açıklanmıştır.

Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yüzde 11,92 olarak açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) değişim oranı yani

Tüketici enflasyon oranı esas alınarak; 2018 yılı için emzirme ödeneği (süt parası) 149 lira, cenaze ödeneği  (cenaze yardımı) ise 595 lira olarak uygulanacaktır.

Emzirme ödeneğinden, analık sigortasından sigortalı kadın veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkek ile 4/1-a (SSK) veya 4/1-b (Bağ-Kur)kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadın ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşi, her çocuk için yaşaması şartıyla yararlanır. Ödenek miktarinin belirlenmesinde çocuğun doğum tarihi dikkate alınır.

EMZİRME ÖDENEĞİ NASIL VE NEREDEN ALINABİLMEKTEDİR ?

Emzirme ödenekleri,  SGK’ca müstahaklığın tespitinden  PTT Bank şubeleri tarafından sigortalı veya emeklilere ödenmektedir.

Sigortalıların başvuracakları PTT Bank şubelerince, sigortalıların kendilerine veya veli, vasi, kayyum veya vekillerine kimlik tespiti (T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, evlenme cüzdanı veya pasaport gibi soğuk damgalı belgeler) yapıldıktan sonra T.C. Kimlik Numarası sorgulanarak, geçici iş göremezlik ödenekleri ile emzirme yardımlarının ödemeleri yapılmaktadır.